تنفس صحیح و حالت صحیح بدن

تنفس صحیح با حالت صحیح بدن رابطۀ مستقیم دارد. در این حالت انرژی در بدن بدون برخورد به مانع جریان می‌یابد. بنابر‌این در حالت صحیح، بدن برای تنفس مجبور به تلاش زیادی نیست و تنفس، راحت و روان انجام می‌گیرد. در حالت صحیح، بدن بدون تلاش و بکارگیری نیرو، افراشته است.
در حالت افراشته، بدن در حالی که صاف و‌‌ کشیده و متعادل است، سفت و بی تحرک نیست، به عبارتی الاستیک، نرم و ارتجاعی است. چانه آویخته به فک بالاست. سربالای قفسۀ سینه و درست در وسط شانه‌هاست، نه متمایل به جلو یا عقب، و نه متمایل به راست یا چپ است. ستون فقرات- بخصوص در ناحیه مهره‌های گردن کشیده است. شانه ها راحت، و به این خاطر دست‌ها سنگین و به دلیل نیروی جاذبه، به طرف زمین آویزان هستند. لگن خاصره در یک چرخش بسیار نامحسوس به گونه‌ای به طرف جلو متمایل است که از خمیدگی در ناحیۀ کمر کاسته شده و مهره‌ها دراین ناحیه نیز کشیده احساس می‌شوند. پاها صاف اما نه سفت بلکه درناحیه زانوها بسیارنرم و قابل تحرک باقی می‌مانند. به دنبال نرمی زانوها و کشیدگی مهره‌ها در ناحیۀ کمر، لگن خاصره سفت و محکم نگاه داشته شده نیست بلکه به ستون فقرات آویزان است. توازن بر روی‌ هر دوپا برقراراست و آنها بر روی ‌زمین باهم موازی و به اندازۀ لگن ‌ازهم فاصله دارند.
مسلما قرار دادن بدن در این حالت، در آغاز برای فردی که به حالت نادرست بدن خود عادت کرده باشد بسیار سخت و دشوارخواهد بود، اما در جریان تمرین‌های ورزشی مناسب، با آزاد شدن تدریجی بدن از تنش‌ها و بازیابی قدرت و اندازۀ طبیعی ماهیچه‌ها، حالت صحیح بدن به عادتی نو بدل گشته و جای‌عادت کهنه و نادرست می‌نشیند. در حالت صحیح سر نه راست نگاه داشته شده، بلکه سبک بر روی ستون مهره‌ها نشسته است، شانه‌ها محمد حداد:
آزاد و ستون مهره‌ها کشیده و الاستیک است و لگن خاصره نگاه داشته شده نیست بلکه آویخته به ستون فقرات است. در نمونۀ زیرحالت افراشته و صحیح بدن با حالت نادرست آن مقایسه شده است.

اشتباهات رسم الخط قرآن عثمان طه

اشتباهات رسم الخط قرآن عثمان طه

تلاوت؛ دریافت نسبت گفتمانی با قرآن

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد آکوچکیان، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک توسعه(رشد) در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به ارائه تعریفی از خشوع، خشوع برای قاری قرآن و راه‌های رسیدن به این مقام پرداخت، همچنین وی در بخش دیگری از مصاحبه‌اش به تحلیل روایاتی که بیانگر مؤلفه‌های صوت احسن هستند، پرداخت و از روایاتی با محتوای محزون بودن قرآن و لزوم محزون خواندن آن رمزگشایی کرد. در ادامه مشروح این گفت‌وگو تقدیم مخاطبان می‌شود؛
آقای دکتر، در ابتدا تعریفی از خشوع داشته باشید.
با یک مثال خدمتتان این موضوع را روشن می‌کنم، خشوع یعنی حفظ نسبت فاصله انسانی که هدفش را شناخته، آرمان‌هایش را شناخته، الگوی زندگی‌اش را شناخته، با آن هدفی که دنبالش است، تکرار می‌کنم خشوع یعنی حفظ فاصله میان وضعیت موجود و مطلوب برای انسانی که تصویر روشنی از الگوی زندگی و مدل زندگی دارد که طبیعتا در جریان وجودی و در حالت‌های زندگی‌ چنین شخصی نیز این حالت وجود دارد.

(بیشتر…)

تلاوت خاشعانه با درس و تمرین حاصل نمی‌شود

قرآن کریم آخرین کتاب آسمانی است که برای هدایت بشر بر قلب رسول خدا(ص) در مدت ۲۳ سال نازل شد، این کتاب الهی معجزه جاوید پیامبر اکرم(ص) است که انسان با تمسک بدان می‌تواند، مسیر سعادت را طی کرده و به فوز عظیم نائل آید.
قرآن، کتابی سراسر نور است که از این حیث با سایر کتب تفاوت ماهوی دارد، به گونه‌ای که طبق پاره‌ای از روایات، حتی نگاه کردن به آیات آن نیز عبادت محسوب می‌شود، از طرف دیگر علاوه بر این که عمل به این کتاب آسمانی لازم است، مأنوس بودن با آن نیز مورد تأکید قرار گرفته است.
به دیگر سخن، انس با این کتاب، موضوعیت داشته و طرق مختلفی هم برای مأنوس شدن وجود دارد که بی‌شک تلاوت قرآن می‌تواند در نیل به این هدف از اهمیت بالایی برخوردار باشد، مسأله‌ای که نه تنها در بخشی از آیه پایانی سوره مزمل با عبارت «فَاقْرَءُوا مَا تَیَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ» مورد تأکید قرار گرفته بلکه حضرات معصومین(ع) نیز نسبت به تلاوت قرآن، توصیه‌های فراوانی داشته‌اند.
اما مسأله این است که حال، چگونه باید قرآن را تلاوت کرد؟ در برخی از روایات مؤلفه‌هایی برای تلاوت قرآن ذکر شده که می‌توان به حزن در تلاوت اشاره کرد، یا حتی در روایتی آمده که باید قرآن را با الحان و اصوات عربی خواند و … از مجموع روایات وارده‌ در این زمینه، می‌توان این نتیجه را گرفت که باید به دنبال تلاوت اثرگذار یا به عبارت بهتر «تلاوت خاشعانه» بود.

(بیشتر…)

گرامی‌ترین بنده نزد خدا

☸️ هنگامی که خداوند اعمال حسنه را قبول نمی‌کند/ گرامی‌ترین بنده نزد خدا

«وَ إِنْ تُحْسِنُوا وَ تَتَّقُوا فَإِنَّ اللَّهَ کانَ بِما تَعْمَلُونَ خَبیراً» نساء/۱۲۸ تقوی و احسان کردن در کنار یکدیگر است. اگر اهل تقوی هستی باید اهل اصلاح هم باشی، نساء ۱۲۹، بیا بیرون دو نفر را با هم آشتی بده. تقوا یعنی مفاسد را اصلاح کن، «وَ إِنْ تُصْلِحُوا وَ تَتَّقُوا فَإِنَّ اللَّهَ کانَ غَفُوراً رَحیماً» نساء/۱۲۹٫

– قرآن در سوره انفال می‌فرماید، «إِنْ أَوْلِیاؤُهُ إِلاَّ الْمُتَّقُونَ وَ لکِنَّ أَکْثَرَهُمْ لا یَعْلَمُونَ» انفال/۳۴ قرآن می‌گوید سرپرست مسجدالحرام باید کسی باشد اهل تقوا یعنی آدم‌های بدسابقه حق ندارند سرپرست مسجد باشند.

(بیشتر…)

چگونه از آتش دوزخ رهایی یابیم؟

☸️ چگونه از آتش دوزخ رهایی یابیم؟

 

آیت‌الله مکارم شیرازی در تفسیر نمونه ذیل آیه ۸ سوره مبارکه «تحریم» به اهمیت توبه نصوح و راهی برای نجات از آتش دوزخ اشاره کرده که متن آن در ادامه می‌آید؛

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَهً نَّصُوحًا عَسَىٰ رَبُّکُمْ أَن یُکَفِّرَ عَنکُمْ سَیِّئَاتِکُمْ وَیُدْخِلَکُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ یَوْمَ لَا یُخْزِی اللَّهُ النَّبِیَّ وَالَّذِینَ آمَنُوا مَعَهُ ۖ نُورُهُمْ یَسْعَىٰ بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَبِأَیْمَانِهِمْ یَقُولُونَ رَبَّنَا أَتْمِمْ لَنَا نُورَنَا وَاغْفِرْ لَنَا ۖ إِنَّکَ عَلَىٰ کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ؛ اى کسانى که ایمان آورده‌اید! به سوى خدا توبه کنید، توبه‌اى خالص امید است (با این کار) پروردگارتان گناهانتان را ببخشدو شما را در باغهایى بهشتى که نهرها از پاى درختانش جارى است وارد کند، در آن روزى که خداوند پیامبر و کسانى را که با او ایمان آوردند خوار نمى‌کند این در حالى است که نورشان پیشاپیش آنان و از سوى راستشان در حرکت است، و مى‌گویند: پروردگارا! نورِ ما را کامل کن و ما راببخش که تو بر هرچیز توانایى». (تحریم/ ۸)

خداوند در حقیقت راه نجات از آتش دوزخ را نشان مى‌دهد، مى‌گوید: «اى کسانى که ایمان آورده‌اید! به سوى خدا بازگردید و توبه کنید، توبه خالصى» (یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللّهِ تَوْبَهً نَصُوحاً).

آرى، نخستین گام، براى نجات، توبه از گناه است، توبه‌اى که از هر نظر خالص باشد، توبه‌اى که محرک آن فرمان خدا و ترس از گناه، نه وحشت از آثار اجتماعى و دنیوى آن، بوده باشد، توبه‌اى که براى همیشه انسان را از معصیت جدا کند و بازگشتى در آن رخ ندهد. مى‌دانیم: حقیقت «توبه» همان ندامت و پشیمانى از گناه است، که لازمه آن تصمیم بر ترک در آینده است، و اگر کارى بوده که قابل جبران است، در صدد جبران برآید، و گفتن استغفار نیز بیانگر همین معنى است، و به این ترتیب، ارکان توبه را مى‌توان در پنج چیز خلاصه کرد: «ترک گناه ـ ندامت ـ تصمیم بر ترک در آینده ـ جبران گذشته ـ استغفار».

(بیشتر…)

بررسی مشکلات آموزشی جلسات قرآنی – بخش ۲ – موضوع: سؤال کردن – منطقه تقریبی شد

بررسی مشکلات آموزشی جلسات قرآنی – بخش ۲

(راهکارهایی برای ارتقاء جلسات قرآنی کشور)

 

موضوع: سؤال کردن – منطقه تقریبی شد

نوشته: محمدکاکاوند

 

در نوشتار قبلی به صورت خلاصه وار به مواردی که می تواند موجب ارتقاء دانش علمی و عملی جلسات قرآنی شود اشاره شد. در این نوشتار به یکی دیگر از راه های ارتقاء تعلیم مباحث آموزشی در جلسات قرآنی اشاره خواهد شد.

همانطور که همه ما می دانیم، آموزش و تعلیم یک امر دو طرفه یا دوسویه میان معلم و متعلم است. همین دوسویه بودن امر آموزش است که موجب رشد و تربیت افراد شده و تحول در نگرش ایشان و نوع تفکر ایشان خواهد نمود. قطع رابطه علمی میان معلم و متعلم خسارت ها و رفتارهای آموزشی نامناسبی را درپی خواهد داشت که به چند مورد اشاره می گردد:

(بیشتر…)

بکارگیری اصول قرآنی در شهرهای موفق جهان

مسعود نصرتی، رئیس مجمع جهانی شهرهای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، بر ضرورت بهره‎برداری از فرهنگ غنی قرآن در تحقق شهر اسلامی تأکید کرد و گفت: امروز حدود یک‌چهارم جمعیت جهان را مسلمان تشکیل می‎دهند و این یعنی یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های اجتماعی جهان در اختیار مسلمانان است.

وی بابیان اینکه شهرهای اسلامی با استقرار دریکی از مهم‌ترین کانون‌های تمدنی جهان، دارای میراثی بافرهنگی غنی و هویت متمایز هستند که در محیط و ساختار شهری تجلی پیداکرده‎ است، افزود: ازاین‌رو تمدن اسلامی شهرهایی را به وجود آورده، که سبک زندگی جهانی و منحصربه‌فردی را در کالبد و مفهوم خود جای‌داده‌اند.

(بیشتر…)

بررسی مشکلات آموزشی جلسات قرآنی – بخش ۱

موضوع: هشت عامل مؤثر و مهم برای تدریس موفق (۱)

نوشته : محمد کاکاوند

در این نوشتار به دنبال راهکارهایی برای ارتقاء سطح کیفی جلسات قرآنی کشور هستیم و به جلسه ای خاص و افرادی خاص اشاره نمی کنیم. طبیعتاً برای ارتقاء کیفی هر موضوعی، ابتدا باید مقداری آسیب شناسی نمود. ما در این سلسله نوشتارها به دنبال ارائه راهکارهای کلی و صحیح خواهیم بود.

یکی از معضلات جدی و عمده جامعه قرآنی کشور در بخش آموزش و تعلیم، توجه ناکافی و گاهاً عدم توجه به علوم و فنون تدریس و محتوای مشخص و هدفمند است. این مشکل جدی که ناشی از یکنواختی در تدریس، سطح پایین اطلاعات فردی و جمعی و محتوای کلی آموزشی است، در نهایت منجر به دلسردی متعلمین و بی هدف و برنامه ماندن آنها خواهد شد. چنین سبک و سیاقی در عمده جلسات قرآنی کشور قابل مشاهده بوده و کاملاً ملموس است. بی برنامگی محتوایی در تدریس و عدم پیروی از یک سیاق خاص تعلیمی توسط معلم و مدرس، همواره یکی از مشکلات جدی در جلسات قرآن کریم بوده است. این مشکل عمده و این معضل جدی آموزشی زمانی رفع خواهد شد که اساتید و معلمین قرآنی، خود را به ابزارها و فنون علمی و عملی مجهز نموده و خود پیشتاز این عرصه باشند. معلم الگو دهنده است و کسی که در الگودهی ضعیف عمل کند، اعتماد متعلم را نسبت به خود از دست خواهد داد. چه بسا با تغییر رفتار آموزشی معلم، رفتار آموزشی متعلمین نیز متناسب با معلم و استاد تنظیم خواهد شد و هر کس راه خود را پیدا خواهد نمود. تأکید و تکیه آموزشی معلم بر یک سیاق تعلیمی و ارائه مطالب مشخص با محتوای خوب و اثرگذار، سطح مخاطبین ارتقاء داده و جایگاه آنان را مشخص نموده و راه آموزش مؤثر نیز فراهم خواهد نمود.

در این نوشتار به ۸ عامل مهم و مؤثر در ارائه یک تدریس موفق اشاره خواهد شد. امید است با توجه و نگرش عمیق تر نسبت به این عوامل، محتوای آموزشی دروس معلمین قرآنی ارتقاء یابد و سطح جلسات قرآنی نیز روز به روز به سمت پیشرفت و تخصصی شدن قدم بردارد:

(بیشتر…)

مؤلفات مرتبط با کیفیت اداءالحروف

در خصوص کیفیت اداءالحروف که ارتباط مستقیم با کیفیت صدادهی (سونوریته صدا) و کیفیت گیرش و رهش حروف دارد مطرح شده است، لازم است به موارد مرتبط با موضوع مورد بحث که در ادامه اشاره می گردد توجه شود.

بر اساس فنون علم بیان بویژه در هنرسخنوری، تنها به شفافیت، وضوح، شنوا و شیوایی ادای حروف اشاره شده است و معیار مشخصی برای این موضوع تعیین نگردیده است. گیرایی در کلام و … معیار کلی افراد است و هر کس در زمینه ای که فعالیت می کند یا خودش باید معیار و نمونه را بیابد و یا به استاد حاذق مراجعه کرده و بر اساس معیارهای علمی و جامعیت دستگاه تکلم خود از یک نمونه خاص تبعیت نماید. اما در تلاوت قرآن و هنر خوانندگی، جدای از تلفظ صحیح حروف، کیفیت و فرم دهی به اداءالحروف صرفاً یک مسئله هنری بوده و یکی از نقاط تمایز افراد در تلاوت به شمار می رود  و ارتباط مستقیم با نحوه فتح و خفض دهان دارد. در چگونگی، کیفیت و فرم دهی به حروف در تلاوت قرآن، منبع متقن و مشخصی وجود ندارد و ذوق و سلیقه افراد و برداشتها، تجربیات افراد نسبت به کیفیت اداءالحروف و … تعیین کننده معیار و نمونه می باشد. در بعضی از کتب آواز و … تنها به زیبا ادا کردن اشاره شده است که یک امر کلی می باشد. اما آن چیزی که در وحله اول باید مورد دقت قرار گیرد، رعایت حدود و عادات شنوایی عامه مردم نسبت به تلفظ یک حرف است به طوری که شنوندگان احساس بی رمقی در ادا و تلفظ زننده و با تکلف در حروف نکرده و بتوانند حروف یک کلمه را از یکدیگر تمییز دهند.  فرم و حالت دهی به حروف نیازمند درک مقدار ضرب حروف و اثر آن بر کیفیت صوت و طنین می باشد که نیازمند تجربه زیاد در خواندن و تمرینات موضوع محور خواهد بود فلذا با تکنیک و روش خاصی نمی توان به آن دست یافت مگر با تمرینات مستمر، توجه ویژه به گیرش و رهش حروف در تلاوت و همچنین شناخت معیارها و عوامل اثرگذار بر این موضوع. لذا به چند مورد از عوامل اثرگذار که نقش مستقیم در کیفیت اداءالحروف دارند اشاره میکنم:
۱ – ابتدا باید جامعیت دستگاه تکلم را مورد دقت و بررسی قرار داد. در این راستا، سلامت طنابهای صوتی، سلامت دندانها، سلامت فضای خیشوم و جوف و همچنین سلامت و عملکرد صحیح لهات در این مسئله بسیار مهم است.

(بیشتر…)

مفاهیم لحنی در قرائت قرآن کریم (۱ و ۲)

?? مفاهیم لحنی در قرائت قرآن کریم (۱ و ۲)
? استاد علی اکبر حنیفی

قال رسول الله (ص) :

تغنوا بالقرآن و من لم یتغن بالقرآن فلیس منا

کلام الهی و  آوای دلنشین و ملکوتی قرآن کریم درمسابقه ای که قاضی و داورش , قاضی القضات هستی است  لوح زرین را از آن خود نموده و به حکم الهی بر سکوی (( خیر الکلامی ))  الی الابد ایستاده است . براستی هنگامی که نام قرآن و این کتاب روح بخش و نسخه شفابخش دردهای روحانی و جسمانی بشر به صحنه می آید, دیوها می گریزند و عطر قرآن فضا را پر می کند و گل واژه های آن, حلقه اتصال ملک به ملکوت اعلی را مزین می سازد و ختم کلام از خیرالانام و پایان صحبت از حضرت ختمی مرتبت که فرمود :

(بیشتر…)

شیوه ناکارآمد حفظ و غفلت قرآن‌آموزان؛ دو آسیب عمده در راه حفظ قرآن

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسین طباطبایی، نخبه قرآنی و حافظ کل قرآن کریم ضمن حضور در غرفه ایکنا در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم طی گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) در رابطه با تأثیر برپایی و اجرای برنامه‌های نمادین در ترویج فرهنگ قرآنی اظهار کرد: در بحث گسترش فرهنگ قرآن و معارف اهل بیت(ع)، بخش‌های مختلف قرآنی، روایت، کتب دینی، احادیث و … نیاز به ترویج و تبلیغ دارد و این تبلیغ و ترویج نیز راه‌های مختلفی دارد که از طرق مختلف نظیر صداوسیما، برنامه‌های متنوع و آموزشی و مفید تا برپایی چنین نمایشگاه‌هایی و به‌کارگیری مجلات و کتب مختلف در راستای ترویج فرهنگ قرآنی انجام می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه باید در این زمینه به‌ویژه در رابطه با معانی قرآن و موضوعات به‌روزی که اکنون خیلی از مردم با آنها سروکار دارند، تبلیغ و ترویج بیشتری صورت گیرد، افزود: البته مطمئناً باید در دستور کار عزیزانی که این نمایشگاه را برپا کرده‌اند، کیفیت در درجه اول اهمیت قرار داشته باشد. صرف برپایی نمایشگاه امر بسیار خوبی است ولی اینکه واقعا ما چه هدف والایی را در ذهنمان داریم و به دنبال رسیدن به چه هدفی هستیم، موضوع بسیار مهمی است و باید هدف‌گذاری در این زمینه به‌ خوبی انجام شده باشد که حداقل هنگامی که نمایشگاه به پایان می رسد بتوانیم نتیجه خوبی را از برپایی نمایشگاه داشته باشیم.

طباطبایی ادامه داد: اینکه نمایشگاه از سال‌های گذشته به صورت سال به سال برگزار می‌شود، امر بسیار خوب و مبارکی است و مطمئناً کیفیت نمایشگاه نیز هر سال بهتر از سال گذشته خواهد بود و باعث می‌شود که همه ما به تمامی عزیزانی که در راه فعالیت‌های قرآنی زحمت می‌کشند افتخار کنیم و امیدواریم که نمایشگاه همواره از لحاظ کیفی بهتر و بهتر از قبل برگزار شود و حتی در شهرهای دیگر کشور نیز شاهد برپایی این چنین نمایشگاه‌های قرآنی باشیم.

این نخبه قرآنی در ادامه در رابطه با موضوع حفظ قرآن کریم و پرداختن به این موضوع بسیار مهم در مؤسسات قرآنی و نیز مشکلاتی که بعضاً در این زمینه برای قرآن‌آموزان به وجود می‌آید نیز تصریح کرد: حفظ قرآن یک موضوع تخصصی به ویژه برای اکثریت قریب به اتفاق جمعیت کشور ما که فارس‌زبان هستند، است. کار تدریس و حفظ قرآن سخت است بنابراین باید از روش‌های نوین و بسیار متنوع و به‌روز استفاده کرد ضمن اینکه در این زمینه بحث زمان اهمیت فراوانی دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه طرح‌هایی که برای حفظ قرآن استفاده می‌شود باید کارشناسی شده باشد، افزود: در زمینه حفظ قرآن کریم نمی‌توان از تنها یک نسخه برای همگان استفاده کرد. چه بسا شخصی نیاز باشد که ابتدا فقط به حفظ موضوعی بپردازد و سپس به حفظ ترتیبی روی آورد ولی برخی با عدم شناخت کافی این شخص را با روش‌های نامنظمی به سمت حفظ قرآن سوق می‌دهند که این امر موجب می‌شود تا قرآن‌آموز در بین راه با مشکلاتی مواجه شود.

طباطبایی در ادامه با بیان اینکه اساتید و مربیان باید خیلی در این زمینه دقت و کارشناسی لازم را داشته باشند تا قرآن‌آموزان در راه حفظ قرآن با مشکلات مختلف برخورد نکنند، تصریح کرد: تلاش مربیان و قرآنیان به‌ویژه در مؤسسات قرآنی در زمینه حفظ قرآن‌آموزان نباید تنها به کمیت معطوف شود بلکه باید برای حتی هر شخص و قرآن‌آموز کارشناسی و برنامه‌ریزی شود که برای مثال یک شخص چه میزان استعداد در این زمینه دارد همچنین، به موضوعاتی چون روان‌شناختی و پزشکی، تغذیه و … نیز در این زمینه پرداخته شود (که ممکن است این امر کار مؤسسه نباشد ولی مؤسسات می‌توانند قرآن‌آموزان را به مراکز مختلف ارجاع دهند) تا در راه حفظ قرآن برای قرآن‌آموزان مشکلاتی رخ ندهد.

این نخبه قرآنی در ادامه با بیان اینکه برای حفظ قرآن باید وقت کافی در نظر گرفته شود، اظهار کرد: مشکلات به وجود آمده در زمینه حفظ قرآن به این دلیل است که یا شیوه حفظ برای قرآن‌آموزان کارشناسی شده نیست و یا اینکه غفلت و تسامح خود شخص قرآن آموزان است که باعث بروز این مشکلات می‌شود.

  • صفحه 1 از 212


صلوات شمار آنلاین