آموزش قرآن کریم در حلقه های صالحین

آموزش سراسری قرآن کریم در حلقه های صالحین پایگاه های بسیح سراسر کشور

طرح هماهنگ و کشوری سال ۹۷ دارالقرآن الکریم بسیج وزارت نفت

 

ارسال آیین نامه و اطلاع رسانی های مربوطه از طریق اتوماسیون اداری و پایگاه های بسیج

تنفس صحیح و حالت صحیح بدن

تنفس صحیح با حالت صحیح بدن رابطۀ مستقیم دارد. در این حالت انرژی در بدن بدون برخورد به مانع جریان می‌یابد. بنابر‌این در حالت صحیح، بدن برای تنفس مجبور به تلاش زیادی نیست و تنفس، راحت و روان انجام می‌گیرد. در حالت صحیح، بدن بدون تلاش و بکارگیری نیرو، افراشته است.
در حالت افراشته، بدن در حالی که صاف و‌‌ کشیده و متعادل است، سفت و بی تحرک نیست، به عبارتی الاستیک، نرم و ارتجاعی است. چانه آویخته به فک بالاست. سربالای قفسۀ سینه و درست در وسط شانه‌هاست، نه متمایل به جلو یا عقب، و نه متمایل به راست یا چپ است. ستون فقرات- بخصوص در ناحیه مهره‌های گردن کشیده است. شانه ها راحت، و به این خاطر دست‌ها سنگین و به دلیل نیروی جاذبه، به طرف زمین آویزان هستند. لگن خاصره در یک چرخش بسیار نامحسوس به گونه‌ای به طرف جلو متمایل است که از خمیدگی در ناحیۀ کمر کاسته شده و مهره‌ها دراین ناحیه نیز کشیده احساس می‌شوند. پاها صاف اما نه سفت بلکه درناحیه زانوها بسیارنرم و قابل تحرک باقی می‌مانند. به دنبال نرمی زانوها و کشیدگی مهره‌ها در ناحیۀ کمر، لگن خاصره سفت و محکم نگاه داشته شده نیست بلکه به ستون فقرات آویزان است. توازن بر روی‌ هر دوپا برقراراست و آنها بر روی ‌زمین باهم موازی و به اندازۀ لگن ‌ازهم فاصله دارند.
مسلما قرار دادن بدن در این حالت، در آغاز برای فردی که به حالت نادرست بدن خود عادت کرده باشد بسیار سخت و دشوارخواهد بود، اما در جریان تمرین‌های ورزشی مناسب، با آزاد شدن تدریجی بدن از تنش‌ها و بازیابی قدرت و اندازۀ طبیعی ماهیچه‌ها، حالت صحیح بدن به عادتی نو بدل گشته و جای‌عادت کهنه و نادرست می‌نشیند. در حالت صحیح سر نه راست نگاه داشته شده، بلکه سبک بر روی ستون مهره‌ها نشسته است، شانه‌ها محمد حداد:
آزاد و ستون مهره‌ها کشیده و الاستیک است و لگن خاصره نگاه داشته شده نیست بلکه آویخته به ستون فقرات است. در نمونۀ زیرحالت افراشته و صحیح بدن با حالت نادرست آن مقایسه شده است.

راهکارهای تسلط بر آیات مشابه

✅ ۱⃣ توجه به ارتباط لفظی کلمات : اولین روش توجه نمودن به ارتباطات لفظی بین کلمات و عبارات هست ، برای مثال :

🔻📖 وارزقنا وانت خیرالرازقین (۱۱۴مائده)

📝 دراین آیه ،در دوکلمه ( وارزقنا و رازقین ) ارتباط لفظی برقرار است ، از این ارتباط می توان جهت به خاطرسپردن کلمه ای آخر آیه استفاده کرد.

🔹 نمونه های دیگر : 👇

🔻📖 وارحمنا وانت خیر الراحمین (۱۰۹ مومنون)

🔖 کلمات : ارحمنا و راحمین

🔻📖 ثوابا من عندالله والله عنده حسن الثواب (۱۹۵ آل عمران)

🔖 کلمات : ثوابا و الثواب

🔻📖 وما لنا الا نتوکل علی الله وقدهدانا سبلنا ولنصبرن علی ما آذیتمونا وعلی الله فلیتوکل المتوکلون .(ابراهیم-۱۱)

🔖 کلمات : نتوکل و فلیتوکل المتوکلون

🔻📖 من ربک طغیانا وکفرا فلا تاس علی القوم الکافرین (مائده-۶۸)

🔖 کلمات : کفرا و کافرین

🔻📖 خذ من اموالهم صدقه تطهرهم وتزکیهم بها و صل علیهم ان صلاتک سکن لهم والله سمیع علیم _ الم یعلموا ان الله هو یقبل التوبه عن عباده ویاخذ الصدقات ……(توبه -۱۰۳٫۱۰۴)

🔖 کلمات : خذ…صدقه و یاخذ الصدقات و همچنین : توبه و تواب

زمان مناسب برای حفظ (۲)

✅ ۲⃣ ثابت بودن زمان حفظ :

✍️ زمان حفظ باید تا جای ممکن ، ثابت باشد، برای مثال ، اگر بعد از نماز صبح و یا عصر ها به حفظ قرآن می پردازید ، سعی کنید که این ساعات را تغییر ندهید . عادت کردن به حفظ در یک ساعت از روز این فایده را دارد که وقتی آن ساعت فرا می رسد ، شخص احساس می کند که گمشده ای دارد و به طور طبیعی از نظر ذهنی ، آمادگی او برای حفظ بیشتر می شود . دقیقا همان طور که همه ما عادت کرده ایم ، وقتی ظهر فرا می رسد ، آماده ی خوردن ناهار می شویم و حتی اگر گرسنه نباشیم ، نیاز به غذا خوردن را حس می کنیم.

✅ ۳⃣ آرامش و سکوت در زمان حفظ :

✍️ از آن جا که حفظ قرآن نیازمند تمرکز حواس و دقت کافی است ، بسیار مناسب است در ساعاتی از شبانه روز که سکوت و آرامش حکم فرماست ، انسان به کار حفظ بپردازد . از این نظر نیز حفظ در بین الطلوعین و یا اوقاتی مانند آن مناسب تر به نظر می رسد

زمان مناسب برای حفظ (۱)

🕕⏰ زمان مناسب برای حفظ :

👈 برای انجام نیک هر امر ارزش مندی ، نیازمند فرصت زمانی مناسب و شایسته هستیم . درباره زمان حفظ نکاتی را متذکر می شویم :

✅ ۱⃣ انتخاب بهترین زمان برای حفظ :

✍️ بسیاری دوست دارند که ساعت معینی برای حفظ قرآن به آن ها توصیه شود ؛ به صورت کلی می توان توصیه کرد زمان هایی برای حفظ انتخاب گردد که روح و جسم انسان خسته نیست و قدرت تمرکز ذهنی بالاست . این زمان معمولا اوقاتی است که انسان ، پیش از آن به استراحت پرداخته است.

✳️ روشن است که پس از انجام چندین ساعت فعالیت جسمی سنگین روزانه یا پس از چند ساعت کار فکری طاقت فرسا ، یا پس از مشاهده ی یک فیلم سینمایی چند ساعته که ذهن و خاطر ما را به خود مشغول ساخته و یا پس از صرف یک ناهار مفصل ، میان روز و زمان هایی از این دست نمی تواند وقت خوبی برای حفظ باشد.

👥 افراد سلیقه ها و عادت های متفاوتی دارند . ممکن است بعضی در اول صبح ، و عده ای هم عصر ها پس از یک استراحت کوتاه ، تمایل بیشتری به حفظ داشته باشند .

🌘 شب ها پیش از خواب و استراحت شبانه نیز از نظر روان شناسان برای کار حفظ مناسب است ؛ مشروط به آن که خستگی مانع تمرکز نباشد .

⛅️ بهره از وقت هایی همانند بین الطلوعین که روح انسان از لطافت ، طراوت ، نشاط و معنویت خاصی برخوردار است نیز باعث برکات معنوی فراوان و توفیق در حفظ خواهد بود و شاعر چه زیبا سروده است :

✍️ خواب نوشین بامداد رحیل
✍️ بازدارد پیاده را ز سبیل

«ترتیل» ضابطه است نه روش

حجت‌الاسلام رضا محمدی‌پرچوی، پژوهشگر و نویسنده در حوزه ترتیل در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به ارائه تحلیلی جامع از تعریف ترتیل و ترتیل‌های خلیجی و … پرداخت و در ابتدا بیان کرد: ترتیل یک روش خاص در قرائت قرآن نیست، بلکه یک ملاک است و مبانی و ضوابطی است که به همه انواع روش‌های قرائت قرآن حاکم است.

ترتیل؛ ضابطه‌ای با دو ویژگی برجسته
وی در ادامه افزود: «ترتیل» دارای دو ویژگی برجسته است، اول اینکه در این مبنا باید قرآن به صورت پیاپی و منظم خوانده شود، روایتی که منسوب به امام علی(ع) است که حضرت می‌فرماید «الترتیل اداء الحروف و حفظ الوقوف» نیز به همین نکته اشاره دارد، در نتیجه اولین رکن در ترتیل بحث شمرده‌خوانی است.
مولف کتاب‌ «تحلیل و آموزش قرائت ترتیل به روش استادان حصری، منشاوی، محمد جبریل و پرهیزکار» تصریح کرد: حدیث دیگری داریم که امام علی(ع) می‌‌فرماید: «بَیِّنْهُ تِبْیَاناً وَ لَا تَهُذَّهُ هَذَّ الشِّعْرِ وَ لَا تَنْثُرْهُ نَثْرَ الرَّمْلِ وَ لَکِنْ أَفْزِعُوا قُلُوبَکُمُ الْقَاسِیَهَ وَ لَا یَکُنْ هَمُّ أَحَدِکُمْ آخِرَ السُّورَهِ»، این روایت نیز اشاره دارد که ترتیل یک ضابطه است و یک نوع قرائت خاص نیست و اولین شرط آن بحث منظم خواندن است، یعنی نه اینقدر کُند باشد که شکل نوحه و مداحی بگیرد و نه اینقدر تُند باشد که به صورت شعر باشد و مانند سنگ‌ریزه‌ها پراکنده نشود.
پرچوی در ادامه بیان کرد: رکن دوم ترتیل معنا‌محوری است در سوره مبارکه قیامت فرمود: «فَإِذَا قَرَأْنَاهُ فَاتَّبِعْ قُرْآنَهُ» که منظور ادا کردن حق تلاوت است، مرحوم آیت الله دستغیب در کتاب قلب سلیم دارد که معنامحوری دو حالت دارد، اول اینکه قاری «خوفا لامر الله» بخواند که اگر اینطور باشد باید قاری پایان هر فراز توقف کند و در آیات تأمل داشته باشد، دومین حالت اینکه باید رجاءاً قرآن را تلاوت کند و این حالت یعنی قاری کسی است که آشنای به قوانین و احکام قرائت قرآن است و در جایگاه خطاب به مردم قرار دارد.


لحن‌محوری بیش از حد؛ ضعف ترتیل‌های امروزی
وی بیان کرد: متأسفانه تلاوت‌های ترتیل امروزی این خلأ را دارد و اینقدر لحن‌محور شده که این قاری معلوم نیست، دقیقا چه کاری انجام می‌دهد و گاهی هم به تکرارهای مکرر و بی دلیل می‌پردازد، یا صرفا گاهی اوقات برخی از آیات‌الاحکام بیش از حد تکرار می‌شوند که این هم صحیح نیست. اما در تلاوت‌های قدما مانند منشاوی این مسائل روشن است و کاملا معلوم است که قاری به صورت درست کار را اجرا می‌کند.
تقسیم‌بندی سه گانه مشهور در انواع تلاوت قرآن صحیح نیست
پرچوی تصریح کرد: متأسفانه این چیزی که در زمینه تقسیم‌بندی نحوه قرائت قرآن صورت گرفته که می‌گویند قرائت با سه شیوه تحقیق، تحدیر و … است، این صحیح نیست و ما داریم در داخل به این موارد دامن می‌زنیم و آن را توسعه می‌دهیم. در کشورهای عربی و مصر این تقسیم‌بندی‌ها وجود ندارد و آنها چند مصحف دارند، یک مورد المصحف المجود است، برخلاف اسمی که دارد به معنای پرداختن به تجوید نیست و به معنای قرائت مجلسی و توجه به لحن است، مانند تلاوت‌هایی که منشاوی و امثال او انجام داده‌اند.
این حافظ قرآن در ادامه بیان کرد: یک مورد هم المصحف المرتل است که همین ترتیل فعلی ما است و دیگری هم حدر است که منظور قرائت تند در نماز است، برخی‌ها تقسیم‌بندی دیگری دارند که صحیح نیست و موارد مشهور همین‌ها است. قبلا می‌گفتند تحقیق هم دو نوع است، آموزشی و مجلسی، اما چرا ما باید یک تقسیم‌بندی مستقل از کشورهایی نظیر مصر را داشته باشیم؟ مصری‌ها المصحف المحقق دارند که منظور دوره‌ای است که در آن حصری قرآن را با دور کُند خوانده است.

(بیشتر…)

مصاحبه مسئول دارالقرآن بسیج وزارت نفت با مجله مشعل

لطفاً خودتان را معرفی کنید. چند سال دارید و تحصیلاتتان و همچنین الان مشغول به چه کاری هستید؟

بسم الله الرحمن الرحیم. حقیر محمدکاکاوند متولد سال ۱۳۶۵ در تهران و در یک خانواده قرآنی هستم. از دوران کودکی تحت تعالیم قرآنی والدین بزرگوارم بوده و خواهم بود ان شاءالله. پدرم از معلمین بازنشسته آموزش و پرورش و از اساتید قرآن از پیش از انقلاب بوده اند. مادرم نیز حافظ کل قرآن هستند و از دوران کودکی بنای بسیاری از تشویقات درون منزل توسط مادرم صورت گرفته است. تحصیلات حقیر در مقطع کارشناسی در رشته الهیات گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی به پایان رسید و به فضل خداوند در حال حاضر دانشجو کارشناسی ارشد رشته تکنولوژی آموزشی هستم. در حال حاضر نیز مسئول دارالقرآن الکریم مرکز بسیج وزارت نفت بوده و خدمتگذار قرآن و قرآنیان می باشم.

(بیشتر…)

آدرس جلسات قرآن کریم شهر تهران

آدرس جلسات شهر تهرانصلوات شمار آنلاین