راهکارهای تسلط بر آیات مشابه

✅ ۱⃣ توجه به ارتباط لفظی کلمات : اولین روش توجه نمودن به ارتباطات لفظی بین کلمات و عبارات هست ، برای مثال :

🔻📖 وارزقنا وانت خیرالرازقین (۱۱۴مائده)

📝 دراین آیه ،در دوکلمه ( وارزقنا و رازقین ) ارتباط لفظی برقرار است ، از این ارتباط می توان جهت به خاطرسپردن کلمه ای آخر آیه استفاده کرد.

🔹 نمونه های دیگر : 👇

🔻📖 وارحمنا وانت خیر الراحمین (۱۰۹ مومنون)

🔖 کلمات : ارحمنا و راحمین

🔻📖 ثوابا من عندالله والله عنده حسن الثواب (۱۹۵ آل عمران)

🔖 کلمات : ثوابا و الثواب

🔻📖 وما لنا الا نتوکل علی الله وقدهدانا سبلنا ولنصبرن علی ما آذیتمونا وعلی الله فلیتوکل المتوکلون .(ابراهیم-۱۱)

🔖 کلمات : نتوکل و فلیتوکل المتوکلون

🔻📖 من ربک طغیانا وکفرا فلا تاس علی القوم الکافرین (مائده-۶۸)

🔖 کلمات : کفرا و کافرین

🔻📖 خذ من اموالهم صدقه تطهرهم وتزکیهم بها و صل علیهم ان صلاتک سکن لهم والله سمیع علیم _ الم یعلموا ان الله هو یقبل التوبه عن عباده ویاخذ الصدقات ……(توبه -۱۰۳٫۱۰۴)

🔖 کلمات : خذ…صدقه و یاخذ الصدقات و همچنین : توبه و تواب

زمان مناسب برای حفظ (۲)

✅ ۲⃣ ثابت بودن زمان حفظ :

✍️ زمان حفظ باید تا جای ممکن ، ثابت باشد، برای مثال ، اگر بعد از نماز صبح و یا عصر ها به حفظ قرآن می پردازید ، سعی کنید که این ساعات را تغییر ندهید . عادت کردن به حفظ در یک ساعت از روز این فایده را دارد که وقتی آن ساعت فرا می رسد ، شخص احساس می کند که گمشده ای دارد و به طور طبیعی از نظر ذهنی ، آمادگی او برای حفظ بیشتر می شود . دقیقا همان طور که همه ما عادت کرده ایم ، وقتی ظهر فرا می رسد ، آماده ی خوردن ناهار می شویم و حتی اگر گرسنه نباشیم ، نیاز به غذا خوردن را حس می کنیم.

✅ ۳⃣ آرامش و سکوت در زمان حفظ :

✍️ از آن جا که حفظ قرآن نیازمند تمرکز حواس و دقت کافی است ، بسیار مناسب است در ساعاتی از شبانه روز که سکوت و آرامش حکم فرماست ، انسان به کار حفظ بپردازد . از این نظر نیز حفظ در بین الطلوعین و یا اوقاتی مانند آن مناسب تر به نظر می رسد

زمان مناسب برای حفظ (۱)

🕕⏰ زمان مناسب برای حفظ :

👈 برای انجام نیک هر امر ارزش مندی ، نیازمند فرصت زمانی مناسب و شایسته هستیم . درباره زمان حفظ نکاتی را متذکر می شویم :

✅ ۱⃣ انتخاب بهترین زمان برای حفظ :

✍️ بسیاری دوست دارند که ساعت معینی برای حفظ قرآن به آن ها توصیه شود ؛ به صورت کلی می توان توصیه کرد زمان هایی برای حفظ انتخاب گردد که روح و جسم انسان خسته نیست و قدرت تمرکز ذهنی بالاست . این زمان معمولا اوقاتی است که انسان ، پیش از آن به استراحت پرداخته است.

✳️ روشن است که پس از انجام چندین ساعت فعالیت جسمی سنگین روزانه یا پس از چند ساعت کار فکری طاقت فرسا ، یا پس از مشاهده ی یک فیلم سینمایی چند ساعته که ذهن و خاطر ما را به خود مشغول ساخته و یا پس از صرف یک ناهار مفصل ، میان روز و زمان هایی از این دست نمی تواند وقت خوبی برای حفظ باشد.

👥 افراد سلیقه ها و عادت های متفاوتی دارند . ممکن است بعضی در اول صبح ، و عده ای هم عصر ها پس از یک استراحت کوتاه ، تمایل بیشتری به حفظ داشته باشند .

🌘 شب ها پیش از خواب و استراحت شبانه نیز از نظر روان شناسان برای کار حفظ مناسب است ؛ مشروط به آن که خستگی مانع تمرکز نباشد .

⛅️ بهره از وقت هایی همانند بین الطلوعین که روح انسان از لطافت ، طراوت ، نشاط و معنویت خاصی برخوردار است نیز باعث برکات معنوی فراوان و توفیق در حفظ خواهد بود و شاعر چه زیبا سروده است :

✍️ خواب نوشین بامداد رحیل
✍️ بازدارد پیاده را ز سبیلصلوات شمار آنلاین